Sullins Connector Solutions PBC36SAFN
PBC36SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PBC36SAFN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS
Datasheet Download
PBC36SAFN.pdf
Availability of PBC36SAFN
QUANTITY
PBC36SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC36SAFN
Internal Part NumberEIS-PBC36SAFN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Reflow Process/Not Recommended 05/Apr/2012
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC36SAFN
Related LinksPBC3, PBC36SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC36SAFN Details Description
Related parts for PBC36SAFN
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT HS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC SENSOR S-TOUCH 24CH 40QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SL 5.08HC/20/90B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
SR BTS PC 50 3 ASY 1C datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf