Pulse Electronics Corporation PC-16-260B10
PC-16-260B10 picture photo
Mfg. Part Number
PC-16-260B10
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
PC-16-260B10.pdf
Availability of PC-16-260B10
QUANTITY
PC-16-260B10 Order Process
Ship out your order
Specifications of PC-16-260B10
Internal Part NumberEIS-PC-16-260B10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max)Parallel 520mA, Series 260mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 31.75mm W
Height - Seated (Max)34.93mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC-16-260B10
Related LinksPC-16-, PC-16-260B10 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PC-16-260B10 Details Description
Related parts for PC-16-260B10
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN CONT RCPT 22-26AWG datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 15X25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1 1/2-6" datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/LASTGASP, TP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 10.1A 11.44 MOHM datasheet.pdf
CONTACT SKT 1.0MM CRIMP 1=2500PC datasheet.pdf