Pulse Electronics Corporation PC-16-260B10
PC-16-260B10 picture photo
Mfg. Part Number
PC-16-260B10
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
PC-16-260B10.pdf
Availability of PC-16-260B10
QUANTITY
PC-16-260B10 Order Process
Ship out your order
Specifications of PC-16-260B10
Internal Part NumberEIS-PC-16-260B10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max)Parallel 520mA, Series 260mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max4.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension41.28mm L x 31.75mm W
Height - Seated (Max)34.93mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC-16-260B10
Related LinksPC-16-, PC-16-260B10 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PC-16-260B10 Details Description
Related parts for PC-16-260B10
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8MICROSMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 2 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/BLK 100' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 32LBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf