Amphenol Industrial PC00E-14-15P
PC00E-14-15P picture photo
Mfg. Part Number
PC00E-14-15P
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PC00E-14-15P.pdf
Availability of PC00E-14-15P
QUANTITY
PC00E-14-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of PC00E-14-15P
Internal Part NumberEIS-PC00E-14-15P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC00E-14-15P
Related LinksPC00E-, PC00E-14-15P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC00E-14-15P Details Description
Related parts for PC00E-14-15P
CONN HEADER 3POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf
LED LIGHT TUBE 2' BLUE DIFF 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 700W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
470UF 250V 35X50MM 85C 15000H datasheet.pdf