Amphenol Industrial PC01E-18-32P(SR)
PC01E-18-32P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC01E-18-32P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC01E-18-32P(SR).pdf
Availability of PC01E-18-32P(SR)
QUANTITY
PC01E-18-32P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01E-18-32P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC01E-18-32P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01E-18-32P(SR)
Related LinksPC01E-18, PC01E-18-32P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01E-18-32P(SR) Details Description
Related parts for PC01E-18-32P(SR)
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.97" DIA BLACK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf