Amphenol Industrial PC06A-22-21S
PC06A-22-21S picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-22-21S
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06A-22-21S.pdf
Availability of PC06A-22-21S
QUANTITY
PC06A-22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-22-21S
Internal Part NumberEIS-PC06A-22-21S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-22-21S
Related LinksPC06A-, PC06A-22-21S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-22-21S Details Description
Related parts for PC06A-22-21S
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 50POS .085 SHLD datasheet.pdf
RES 620 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 750MA 450 MOHM datasheet.pdf
MICRO 100C P 72" YEL NI datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V NP0 1210 datasheet.pdf