Amphenol Industrial PC06E-10-6S(424)
PC06E-10-6S(424) picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-10-6S(424)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06E-10-6S(424).pdf
Availability of PC06E-10-6S(424)
QUANTITY
PC06E-10-6S(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-10-6S(424)
Internal Part NumberEIS-PC06E-10-6S(424)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-10-6S(424)
Related LinksPC06E-10, PC06E-10-6S(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-10-6S(424) Details Description
Related parts for PC06E-10-6S(424)
CONN HR10A PLUG 12POS FEMALE datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A W/PEGS T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" GOLD datasheet.pdf
ADAPTOR FOR D-SUB SET DOUBLE ROW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf