TXC CORPORATION TD-54.000MDE-T
TD-54.000MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TD-54.000MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TD-54.000MDE-T.pdf
Availability of TD-54.000MDE-T
QUANTITY
TD-54.000MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TD-54.000MDE-T
Internal Part NumberEIS-TD-54.000MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency54MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TD-54.000MDE-T
Related LinksTD-54.0, TD-54.000MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TD-54.000MDE-T Details Description
Related parts for TD-54.000MDE-T
Crystal 7.6800MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN RECEPT 3.81 3POS KEY-X datasheet.pdf
TRANSF ISOLATION 8UH HOME PNA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.29A 106 MOHM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 6MM datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.19M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D4SL-N2PFA-DN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf