Amphenol Industrial PC06E-18-30P(SR)
PC06E-18-30P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-18-30P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06E-18-30P(SR).pdf
Availability of PC06E-18-30P(SR)
QUANTITY
PC06E-18-30P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-18-30P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06E-18-30P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-18-30P(SR)
Related LinksPC06E-18, PC06E-18-30P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-18-30P(SR) Details Description
Related parts for PC06E-18-30P(SR)
RES ARRAY 4 RES 43K OHM 1206 datasheet.pdf
HEADER 22POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 348 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
14 SYSTEM 50 RCPT ASSY DRST SN datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf