Amphenol Industrial PC06P-10-6P
PC06P-10-6P picture photo
Mfg. Part Number
PC06P-10-6P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06P-10-6P.pdf
Availability of PC06P-10-6P
QUANTITY
PC06P-10-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06P-10-6P
Internal Part NumberEIS-PC06P-10-6P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06P-10-6P
Related LinksPC06P, PC06P-10-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06P-10-6P Details Description
Related parts for PC06P-10-6P
FIXED IND 180UH 900MA 290 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3V/2.63V 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf