Amphenol Industrial PC06SE-16-8P(SR)
PC06SE-16-8P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06SE-16-8P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06SE-16-8P(SR).pdf
Availability of PC06SE-16-8P(SR)
QUANTITY
PC06SE-16-8P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06SE-16-8P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06SE-16-8P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06SE-16-8P(SR)
Related LinksPC06SE-1, PC06SE-16-8P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06SE-16-8P(SR) Details Description
Related parts for PC06SE-16-8P(SR)
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 130V 400A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CABLE 27COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 2.5 OHM datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 16POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 2008 datasheet.pdf