Sharp Microelectronics PC3SD12NXZAF
PC3SD12NXZAF picture photo
Mfg. Part Number
PC3SD12NXZAF
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD
Datasheet Download
PC3SD12NXZAF.pdf
Availability of PC3SD12NXZAF
QUANTITY
PC3SD12NXZAF Order Process
Ship out your order
Specifications of PC3SD12NXZAF
Internal Part NumberEIS-PC3SD12NXZAF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingTube
Output TypeTriac
Zero Crossing CircuitNo
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Voltage - Off State600V
Static dV/dt (Min)1kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max)100mA
Current - Hold (Ih)3.5mA
Turn On Time50µs (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD
Supplier Device Package6-SMD
ApprovalsCSA, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC3SD12NXZAF
Related LinksPC3SD1, PC3SD12NXZAF Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PC3SD12NXZAF Details Description
Related parts for PC3SD12NXZAF
IC VOLT MONITOR PRECISION 16SOIC datasheet.pdf
DIODE TUNING 7V 20MA SOT-23 datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 1FU/78 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGE .050 160POS DR TH datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf