Nichicon PCF0E101MCL1GS
PCF0E101MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCF0E101MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
PCF0E101MCL1GS.pdf
Availability of PCF0E101MCL1GS
QUANTITY
PCF0E101MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0E101MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCF0E101MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0E101MCL1GS
Related LinksPCF0E10, PCF0E101MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCF0E101MCL1GS Details Description
Related parts for PCF0E101MCL1GS
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
IC M-LVDS QUAD LINE DVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
QL2/SAKK10 BRDG 2POLE FOR SAKK10 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
OSC SO 350.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf