Nichicon PCF0G101MCL4GB
PCF0G101MCL4GB picture photo
Mfg. Part Number
PCF0G101MCL4GB
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
PCF0G101MCL4GB.pdf
Availability of PCF0G101MCL4GB
QUANTITY
PCF0G101MCL4GB Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0G101MCL4GB
Internal Part NumberEIS-PCF0G101MCL4GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0G101MCL4GB
Related LinksPCF0G10, PCF0G101MCL4GB Datasheet, Nichicon Distributor
PCF0G101MCL4GB Details Description
Related parts for PCF0G101MCL4GB
TERMINAL BLOCK 10MM VERT 2POS datasheet.pdf
IC VIDEO AMP DUAL W/DRIVER 8-DMP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.63V 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 257POS 50K 20QFN datasheet.pdf