Stackpole Electronics Inc. PCF14JT75R0
PCF14JT75R0 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT75R0
Brief Description
RES 75 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT75R0.pdf
Availability of PCF14JT75R0
QUANTITY
PCF14JT75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT75R0
Internal Part NumberEIS-PCF14JT75R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT75R0
Related LinksPCF14, PCF14JT75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT75R0 Details Description
Related parts for PCF14JT75R0
BASE RACEWAY PWR LRG LGRY 6' datasheet.pdf
QKE II HDR datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1A 8MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HAR-BUS HM SHROUD TYPE AB25 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK datasheet.pdf