Stackpole Electronics Inc. PCF14JT91K0
PCF14JT91K0 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT91K0
Brief Description
RES 91K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT91K0.pdf
Availability of PCF14JT91K0
QUANTITY
PCF14JT91K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT91K0
Internal Part NumberEIS-PCF14JT91K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT91K0
Related LinksPCF14, PCF14JT91K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT91K0 Details Description
Related parts for PCF14JT91K0
IC 32K OTP 3 VOLT 44-QFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 24SSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV RS422/RS485 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 36V 20A datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 35 V datasheet.pdf