Nichicon PCG0E272MCL1GS
PCG0E272MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCG0E272MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 2700UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
PCG0E272MCL1GS.pdf
Availability of PCG0E272MCL1GS
QUANTITY
PCG0E272MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCG0E272MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCG0E272MCL1GS
Polymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCG0E272MCL1GS
Related LinksPCG0E27, PCG0E272MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCG0E272MCL1GS Details Description
Related parts for PCG0E272MCL1GS
VARISTOR 24.3V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 27A TO-247 datasheet.pdf
PLC RELAY OPTOCOUPLER 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
HIGH SPEED CONN.1.27VERT.DIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
BG MBB 4 MIL 12X20" 100EA datasheet.pdf
RES 330K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
ER 6C 4#16 2#8 PIN RECP datasheet.pdf
30 W Quad Half-Bridge Digital Amplifier Power Stage IC datasheet.pdf