Nichicon PCJ0J221MCL1GS
PCJ0J221MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCJ0J221MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCJ0J221MCL1GS.pdf
Availability of PCJ0J221MCL1GS
QUANTITY
PCJ0J221MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCJ0J221MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCJ0J221MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCJ0J221MCL1GS
Related LinksPCJ0J22, PCJ0J221MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCJ0J221MCL1GS Details Description
Related parts for PCJ0J221MCL1GS
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 170MSPS 64-QFN datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 8281B datasheet.pdf
RES 481 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 15W 1A M135 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 20" H2O datasheet.pdf
600MM/24" datasheet.pdf