Nichicon PCJ0J331MCL1GS
PCJ0J331MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCJ0J331MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCJ0J331MCL1GS.pdf
Availability of PCJ0J331MCL1GS
QUANTITY
PCJ0J331MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCJ0J331MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCJ0J331MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.95A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCJ0J331MCL1GS
Related LinksPCJ0J33, PCJ0J331MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCJ0J331MCL1GS Details Description
Related parts for PCJ0J331MCL1GS
RES SMD 23.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM PROG CM OVP 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 10W DO213AA datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 06 CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 90V 38A DPAK datasheet.pdf