Nichicon PCJ1A121MCL1GS
PCJ1A121MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCJ1A121MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
PCJ1A121MCL1GS.pdf
Availability of PCJ1A121MCL1GS
QUANTITY
PCJ1A121MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCJ1A121MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCJ1A121MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.53A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCJ1A121MCL1GS
Related LinksPCJ1A12, PCJ1A121MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCJ1A121MCL1GS Details Description
Related parts for PCJ1A121MCL1GS
EYELET 0.187" BRASS TIN PLATED datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 20A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS RIGHT ANG TIN datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
6966EK HOT AIR GUN 230V datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR 5POS FMALE 12' datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LABEL CARD SILVER datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 100MHZ 8TSSOP datasheet.pdf