Nichicon PCK0J821MCO1GS
PCK0J821MCO1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCK0J821MCO1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCK0J821MCO1GS.pdf
Availability of PCK0J821MCO1GS
QUANTITY
PCK0J821MCO1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCK0J821MCO1GS
Internal Part NumberEIS-PCK0J821MCO1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCK0J821MCO1GS
Related LinksPCK0J82, PCK0J821MCO1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCK0J821MCO1GS Details Description
Related parts for PCK0J821MCO1GS
IC REG BCK ADJ 0.3A SYNC SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 70VC SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 135MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR WHITE datasheet.pdf