Texas Instruments PCM3500E/2K
PCM3500E/2K picture photo
Mfg. Part Number
PCM3500E/2K
Manufacturer
Product Category
Interface - CODECs
Brief Description
IC VOICE/MODEM CODEC 24-SSOP
Datasheet Download
PCM3500E/2K.pdf
Availability of PCM3500E/2K
QUANTITY
PCM3500E/2K Order Process
Ship out your order
Specifications of PCM3500E/2K
Internal Part NumberEIS-PCM3500E/2K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Frame Base Update 02/Apr/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - CODECs
SeriesSoundPlus™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVoice-Band
Data InterfaceSerial
Resolution (Bits)16 b
Number of ADCs / DACs1 / 1
Sigma DeltaYes
S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ88 / 92
Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ88 / 92
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package24-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCM3500E/2K
Related LinksPCM35, PCM3500E/2K Datasheet, Texas Instruments Distributor
PCM3500E/2K Details Description
Related parts for PCM3500E/2K
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A R6 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/ADJ 0.1A 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 110 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf