Susumu PCMB042T-1R5MS
PCMB042T-1R5MS picture photo
Mfg. Part Number
PCMB042T-1R5MS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 4A 46 MOHM SMD
Datasheet Download
PCMB042T-1R5MS.pdf
Availability of PCMB042T-1R5MS
QUANTITY
PCMB042T-1R5MS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCMB042T-1R5MS
Internal Part NumberEIS-PCMB042T-1R5MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductPCMB and PCMC Series - Power Choke Coils
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPCMB
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)46 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.163" L x 0.157" W (4.15mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCMB042T-1R5MS
Related LinksPCMB042, PCMB042T-1R5MS Datasheet, Susumu Distributor
PCMB042T-1R5MS Details Description
Related parts for PCMB042T-1R5MS
CONN HEADER 50POS .050 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 22POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC ETHERNET TXRX 64-HVQFP datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf