Hirose Electric Co Ltd PCN10C-20S-2.54DSA(72)
PCN10C-20S-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10C-20S-2.54DSA(72)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
CONN DIN RECEPT 20POS DUAL STR
Datasheet Download
PCN10C-20S-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10C-20S-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10C-20S-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10C-20S-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10C-20S-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Style-
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10C-20S-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10C-20S-, PCN10C-20S-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10C-20S-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10C-20S-2.54DSA(72)
RES 3.9K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 13PF 100V 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC DDR2 512M 333MHZ 84BGA datasheet.pdf