Hirose Electric Co Ltd PCN10C-64S-2.54DSA(72)
PCN10C-64S-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10C-64S-2.54DSA(72)
Brief Description
CONN DIN RECEPT 64POS DUAL STR
Datasheet Download
PCN10C-64S-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10C-64S-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10C-64S-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10C-64S-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10C-64S-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions64
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10C-64S-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10C-64S-, PCN10C-64S-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10C-64S-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10C-64S-2.54DSA(72)
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf