Hirose Electric Co Ltd PCN10C-90S-2.54DS(72)
PCN10C-90S-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10C-90S-2.54DS(72)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
CONN DIN RCPT 90POS DUAL RT ANG
Datasheet Download
PCN10C-90S-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10C-90S-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10C-90S-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10C-90S-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10C-90S-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10C-90S-2.54DS(72)
Related LinksPCN10C-90S, PCN10C-90S-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10C-90S-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10C-90S-2.54DS(72)
RES SMD 332K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRCVR 3-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET DDR3 204POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
MLP/MLF-28 TO DIP-28 SMT ADAPTER datasheet.pdf
ECONOMY COMBO TESTER datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf