Hirose Electric Co Ltd PCN10EA-48S-2.54DSA(72)
PCN10EA-48S-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10EA-48S-2.54DSA(72)
Brief Description
CONN RECEPT 48POS DUAL TH
Datasheet Download
PCN10EA-48S-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10EA-48S-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10EA-48S-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10EA-48S-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10EA-48S-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
StyleC
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10EA-48S-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10EA-48S, PCN10EA-48S-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10EA-48S-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10EA-48S-2.54DSA(72)
TRANS NPN 75V 3A E-LINE datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
PANDRIVE NEMA23 48V 0.55NM datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf