Hirose Electric Co Ltd PCN10ED-27P-2.54DS(77)
PCN10ED-27P-2.54DS(77) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10ED-27P-2.54DS(77)
Brief Description
CONN HEADER 27POS DUAL R/A
Datasheet Download
PCN10ED-27P-2.54DS(77).pdf
Availability of PCN10ED-27P-2.54DS(77)
QUANTITY
PCN10ED-27P-2.54DS(77) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10ED-27P-2.54DS(77)
Internal Part NumberEIS-PCN10ED-27P-2.54DS(77)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions27
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Style-
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10ED-27P-2.54DS(77)
Related LinksPCN10ED-27P, PCN10ED-27P-2.54DS(77) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10ED-27P-2.54DS(77) Details Description
Related parts for PCN10ED-27P-2.54DS(77)
SWITCH LEVER SPDT .1A 25GF 30V datasheet.pdf
CONV DC-DC 3.3/1.2V 48VIN HORZ datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 1506 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 160MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 6TSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf