Hirose Electric Co Ltd PCN13-32S-2.54DS
PCN13-32S-2.54DS picture photo
Mfg. Part Number
PCN13-32S-2.54DS
Brief Description
DIN CONN RCPT 32POS 2 ROW RIANGL
Datasheet Download
PCN13-32S-2.54DS.pdf
Availability of PCN13-32S-2.54DS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCN13-32S-2.54DS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN13-32S-2.54DS
Internal Part NumberEIS-PCN13-32S-2.54DS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN13
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class1
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN13-32S-2.54DS
Related LinksPCN13-32, PCN13-32S-2.54DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN13-32S-2.54DS Details Description
Related parts for PCN13-32S-2.54DS
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf