Nichicon PCR0J272MCL1GS
PCR0J272MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR0J272MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 2700UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCR0J272MCL1GS.pdf
Availability of PCR0J272MCL1GS
QUANTITY
PCR0J272MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR0J272MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR0J272MCL1GS
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.504" (12.80mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR0J272MCL1GS
Related LinksPCR0J27, PCR0J272MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR0J272MCL1GS Details Description
Related parts for PCR0J272MCL1GS
IC REG CTRLR BST PWM 10-SSOP datasheet.pdf
IC BILATERAL SWITCH DUAL SOT23-8 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 220MA 1.3 OHM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT SKT datasheet.pdf