Nichicon PCR1C680MCL1GS
PCR1C680MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1C680MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCR1C680MCL1GS.pdf
Availability of PCR1C680MCL1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCR1C680MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1C680MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR1C680MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1C680MCL1GS
Related LinksPCR1C68, PCR1C680MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1C680MCL1GS Details Description
Related parts for PCR1C680MCL1GS
RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR MOSFET DVR DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
ENCODER CABLE 5M datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A datasheet.pdf
MICRO 31C S 120" YEL FLOAT datasheet.pdf