Nichicon PCR1D151MCL4GS
PCR1D151MCL4GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1D151MCL4GS
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
PCR1D151MCL4GS.pdf
Availability of PCR1D151MCL4GS
QUANTITY
PCR1D151MCL4GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1D151MCL4GS
Internal Part NumberEIS-PCR1D151MCL4GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.319" (8.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1D151MCL4GS
Related LinksPCR1D15, PCR1D151MCL4GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1D151MCL4GS Details Description
Related parts for PCR1D151MCL4GS
CBL DVI(24+1) CON 10' 28 AWG datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HAN ECO 16B COVER BLACK datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
24-PORT PATCH PANEL TAA GSA datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
MULTI-TECH WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 0.68 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf