Nichicon PCV1J560MCL2GS
PCV1J560MCL2GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1J560MCL2GS
Brief Description
CAP POLYMER 56UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
PCV1J560MCL2GS.pdf
Availability of PCV1J560MCL2GS
QUANTITY
PCV1J560MCL2GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1J560MCL2GS
Internal Part NumberEIS-PCV1J560MCL2GS
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1J560MCL2GS
Related LinksPCV1J56, PCV1J560MCL2GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1J560MCL2GS Details Description
Related parts for PCV1J560MCL2GS
Crystal 149.4750kHz 100ppm 11pF 10 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf