Bourns Inc. PCW1J-R24-BCB103L
PCW1J-R24-BCB103L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-R24-BCB103L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-R24-BCB103L.pdf
Availability of PCW1J-R24-BCB103L
QUANTITY
PCW1J-R24-BCB103L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-R24-BCB103L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-R24-BCB103L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPC-Slimline
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.945" (24.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-R24-BCB103L
Related LinksPCW1J-R2, PCW1J-R24-BCB103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-R24-BCB103L Details Description
Related parts for PCW1J-R24-BCB103L
IC TXRX RS-232 3:5 2.7V 28SSOP datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 250KSPS T/H 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY OFF 4PDT 125VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 19POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf