SiTIME SIT1602AI-22-XXE-24.576000G
SIT1602AI-22-XXE-24.576000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AI-22-XXE-24.576000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 24.576MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AI-22-XXE-24.576000G.pdf
Availability of SIT1602AI-22-XXE-24.576000G
QUANTITY
SIT1602AI-22-XXE-24.576000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AI-22-XXE-24.576000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AI-22-XXE-24.576000G
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24.576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.63 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AI-22-XXE-24.576000G
Related LinksSIT1602AI-22-, SIT1602AI-22-XXE-24.576000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AI-22-XXE-24.576000G Details Description
Related parts for SIT1602AI-22-XXE-24.576000G
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SSMINI6 datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 RED,YLW,X DIFF datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 75MA 17.5 OHM datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf