Bourns Inc. PCW1J-R24-CAB103L
PCW1J-R24-CAB103L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-R24-CAB103L
Brief Description
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-R24-CAB103L.pdf
Availability of PCW1J-R24-CAB103L
QUANTITY
PCW1J-R24-CAB103L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-R24-CAB103L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-R24-CAB103L
SeriesPC-Slimline
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.945" (24.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-R24-CAB103L
Related LinksPCW1J-R2, PCW1J-R24-CAB103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-R24-CAB103L Details Description
Related parts for PCW1J-R24-CAB103L
CAP THIN FILM 2.9PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 35NS 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 300A 600V datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 48TQFP datasheet.pdf
CABLE 2COND 8AWG WHITE 1000' datasheet.pdf