ON Semiconductor NCP103AMX150TCG
NCP103AMX150TCG picture photo
Mfg. Part Number
NCP103AMX150TCG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4UDFN
Datasheet Download
NCP103AMX150TCG.pdf
Availability of NCP103AMX150TCG
QUANTITY
NCP103AMX150TCG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP103AMX150TCG
Internal Part NumberEIS-NCP103AMX150TCG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-UDFN (1.0x1.0)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP103AMX150TCG
Related LinksNCP103A, NCP103AMX150TCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP103AMX150TCG Details Description
Related parts for NCP103AMX150TCG
RELAY OPTO AC/DC 40V 80MA 6-SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 24 CONTAC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W S-MINI datasheet.pdf