Vishay/Beyschlag PD0070WH40138BJ1
PD0070WH40138BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
PD0070WH40138BJ1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 400PF 13KV R85 DISK
Datasheet Download
PD0070WH40138BJ1.pdf
Availability of PD0070WH40138BJ1
QUANTITY
PD0070WH40138BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PD0070WH40138BJ1
Internal Part NumberEIS-PD0070WH40138BJ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance400pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated13000V (13kV)
Temperature CoefficientR85
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension2.756" Dia (70.00mm)
Height - Seated (Max)1.417" (36.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD0070WH40138BJ1
Related LinksPD0070WH, PD0070WH40138BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PD0070WH40138BJ1 Details Description
Related parts for PD0070WH40138BJ1
CAP FILM 0.36UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV AC/DC 60W 12V OUT SNGL T/H datasheet.pdf
CAP 120MF -20% +80% 9V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf