Vishay/Beyschlag PD0200WJ10233BH1
PD0200WJ10233BH1 picture photo
Mfg. Part Number
PD0200WJ10233BH1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 14KV R42 DISK
Datasheet Download
PD0200WJ10233BH1.pdf
Availability of PD0200WJ10233BH1
QUANTITY
PD0200WJ10233BH1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PD0200WJ10233BH1
Internal Part NumberEIS-PD0200WJ10233BH1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated14000V (14kV)
Temperature CoefficientR42
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension7.874" Dia (200.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD0200WJ10233BH1
Related LinksPD0200WJ, PD0200WJ10233BH1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PD0200WJ10233BH1 Details Description
Related parts for PD0200WJ10233BH1
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.70V SOT23-3 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/YEL/BLU DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
VHDM BP 6R 10C ADV MATE CHEV datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 50W DO5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONN SOCK CRIMP 18-20AWG GOLD datasheet.pdf
FUSE COVER THERMOPLASTIC 30A 600 datasheet.pdf