Diodes Incorporated PD3Z284C20-7
PD3Z284C20-7 picture photo
Mfg. Part Number
PD3Z284C20-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW POWERDI323
Datasheet Download
PD3Z284C20-7.pdf
Availability of PD3Z284C20-7
QUANTITY
PD3Z284C20-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PD3Z284C20-7
Internal Part NumberEIS-PD3Z284C20-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsPowerDI 323 500mW Top
PowerDI 323 500mW Side 1
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerDI™ 323
Supplier Device PackagePowerDI™ 323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD3Z284C20-7
Related LinksPD3Z28, PD3Z284C20-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
PD3Z284C20-7 Details Description
Related parts for PD3Z284C20-7
RES 46.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAGS MARKER 5/3.5 #31-40 500/PK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 14POS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO263 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 SLVR datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf