API Delevan PD75R-563K
PD75R-563K picture photo
Mfg. Part Number
PD75R-563K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 940MA 240 MOHM
Datasheet Download
PD75R-563K.pdf
Availability of PD75R-563K
QUANTITY
PD75R-563K Order Process
Ship out your order
Specifications of PD75R-563K
Internal Part NumberEIS-PD75R-563K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPD75R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating940mA
Current - Saturation940mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD75R-563K
Related LinksPD75R, PD75R-563K Datasheet, API Delevan Distributor
PD75R-563K Details Description
Related parts for PD75R-563K
JUMPER-H1505TR/A2015Y/X 6" datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QFN datasheet.pdf
SW STRGHT LVR SPDT 5A SLD 250V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SNSWAGCDO.110 RLR 79218454 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 175MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES 2.128K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf