Bourns Inc. PDB181-E415K-504A2
PDB181-E415K-504A2 picture photo
Mfg. Part Number
PDB181-E415K-504A2
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB181-E415K-504A2.pdf
Availability of PDB181-E415K-504A2
QUANTITY
PDB181-E415K-504A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB181-E415K-504A2
Internal Part NumberEIS-PDB181-E415K-504A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB18
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB181-E415K-504A2
Related LinksPDB181-E4, PDB181-E415K-504A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB181-E415K-504A2 Details Description
Related parts for PDB181-E415K-504A2
MULTI-PAIR 54COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 28POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PP 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf