Bourns Inc. PDB182-GTR02-103A2
PDB182-GTR02-103A2 picture photo
Mfg. Part Number
PDB182-GTR02-103A2
Brief Description
POT 10K OHM 0.06W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB182-GTR02-103A2.pdf
Availability of PDB182-GTR02-103A2
QUANTITY
PDB182-GTR02-103A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB182-GTR02-103A2
Internal Part NumberEIS-PDB182-GTR02-103A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB181-GTR
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.06W
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB182-GTR02-103A2
Related LinksPDB182-GT, PDB182-GTR02-103A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB182-GTR02-103A2 Details Description
Related parts for PDB182-GTR02-103A2
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP CER 18PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
8589-3 INSUL PUNCH datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf