ASSMANN WSW Components AWH30A-0232-T-R
AWH30A-0232-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWH30A-0232-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS R/A LONG GOLD
Datasheet Download
AWH30A-0232-T-R.pdf
Availability of AWH30A-0232-T-R
QUANTITY
AWH30A-0232-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWH30A-0232-T-R
Internal Part NumberEIS-AWH30A-0232-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWH30A-0232-T-R
Related LinksAWH30A-, AWH30A-0232-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWH30A-0232-T-R Details Description
Related parts for AWH30A-0232-T-R
MOD PWR INLET STD FILTER 1A PNL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC HERMETIC TO-18 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CABLE TIE #8 SCREW MOUNT WR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
LASER PNP CLASS 1 4M 12-24V datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 305MA 2.1 OHM TH datasheet.pdf