Bourns Inc. PDB183-GTR02-105A2
PDB183-GTR02-105A2 picture photo
Mfg. Part Number
PDB183-GTR02-105A2
Brief Description
POT 1M OHM 1/10W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB183-GTR02-105A2.pdf
Availability of PDB183-GTR02-105A2
QUANTITY
PDB183-GTR02-105A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB183-GTR02-105A2
Internal Part NumberEIS-PDB183-GTR02-105A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPDB183-GTR Material Declaration
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB183-GTR
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchPush-Pull, DPDT
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB183-GTR02-105A2
Related LinksPDB183-GT, PDB183-GTR02-105A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB183-GTR02-105A2 Details Description
Related parts for PDB183-GTR02-105A2
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16QFN datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 8-TDFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 3PH,1/8HP 0.1KW datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
560UF 200V 25X35MM 85C 5000H datasheet.pdf