Bourns Inc. PDB241-GTR04-504A2
PDB241-GTR04-504A2 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-GTR04-504A2
Brief Description
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB241-GTR04-504A2.pdf
Availability of PDB241-GTR04-504A2
QUANTITY
PDB241-GTR04-504A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-GTR04-504A2
Internal Part NumberEIS-PDB241-GTR04-504A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPDB24, PDB241 Series Update 21/Aug/2013
PDB24, PDB241 Series Update 05/Sept/2013
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB241-GTR
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length1.083" (27.50mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB241-GTR04-504A2
Related LinksPDB241-GT, PDB241-GTR04-504A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB241-GTR04-504A2 Details Description
Related parts for PDB241-GTR04-504A2
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 150W 24V 6.5A datasheet.pdf
RES 2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN SHROUD ADAPTER 160POS datasheet.pdf
3M 4646 VHB 1.5" CIR - 5/PACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
IC SLIC PROG 1-CH 38QFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16CFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf