Bourns Inc. PDV20-32P-502A
PDV20-32P-502A picture photo
Mfg. Part Number
PDV20-32P-502A
Brief Description
POT SLIDE 5K OHM .05W 20MM
Datasheet Download
PDV20-32P-502A.pdf
Availability of PDV20-32P-502A
QUANTITY
PDV20-32P-502A Order Process
Ship out your order
Specifications of PDV20-32P-502A
Internal Part NumberEIS-PDV20-32P-502A
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.575" L x 0.154" W x 0.512" H (40.00mm x 3.90mm x 13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDV20-32P-502A
Related LinksPDV20-3, PDV20-32P-502A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDV20-32P-502A Details Description
Related parts for PDV20-32P-502A
SIP HEADER 30 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO204AC datasheet.pdf
LED 4HI 3MM 5V RED PC MNT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 440VWM SMCJ datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V CH 0402 datasheet.pdf