Vishay/Dale RN60C1201FB14
RN60C1201FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1201FB14
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1201FB14.pdf
Availability of RN60C1201FB14
QUANTITY
RN60C1201FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1201FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1201FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1201FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1201FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1201FB14 Details Description
Related parts for RN60C1201FB14
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 16A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 124 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V SL RADIAL datasheet.pdf