Pulse Electronics Corporation PE-0402CD3N9KTG
PE-0402CD3N9KTG picture photo
Mfg. Part Number
PE-0402CD3N9KTG
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 840MA 66 MOHM
Datasheet Download
PE-0402CD3N9KTG.pdf
Availability of PE-0402CD3N9KTG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PE-0402CD3N9KTG Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0402CD3N9KTG
Internal Part NumberEIS-PE-0402CD3N9KTG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPE-0402CDyyyyTG 21/Jul/2014
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance3.9nH
Tolerance±10%
Current Rating840mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0402CD3N9KTG
Related LinksPE-0402, PE-0402CD3N9KTG Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0402CD3N9KTG Details Description
Related parts for PE-0402CD3N9KTG
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf