Pulse Electronics Corporation PE-1008CD100KTT
PE-1008CD100KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1008CD100KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 1A 90 MOHM SMD
Datasheet Download
PE-1008CD100KTT.pdf
Availability of PE-1008CD100KTT
QUANTITY
PE-1008CD100KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1008CD100KTT
Internal Part NumberEIS-PE-1008CD100KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging0805,1008 Chip Inductor Series 22/Mar/2015
Standard Package1,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance10nH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant4.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1008CD100KTT
Related LinksPE-1008, PE-1008CD100KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1008CD100KTT Details Description
Related parts for PE-1008CD100KTT
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
WIRELESS I/O SLAVE 16DC NPN/PNPI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC DDR 128M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf